Rebrá z 3D tlačiarne pre pacienta
04. Feb. 2019 | autor: redakcia
Budeme implantáty pre naše telá tlačiť na 3D tlačiarňach? Po úspešnej liečbe 71-ročného pacienta z Walesu, ktorý je vďaka kovovému implantátu hrudníka schopný viesť plnohodnotný život, už zostáva určiť len kedy, ako často a pri akých indikáciách. Nemocnice plánujú zaviesť nový postup pri liečbe ďalších pacientov.


Život sedemdesiatjedenročnému Peterovi Maggsovi z južného Walesu zachránila operácia, počas ktorej mu bola súčasne so zhubným nádorom z hrudníka odstránená aj časť hrudnej kosti a tri rebrá. Bez nich by jeho hrudník zostal vo veľmi nestabilnom stave, preto lekári pacientovi voperovali implantát s umelými rebrami. S využitím dát z CT vyšetrení pacientovho hrudníka ho už pred operáciou navrhla nemocnica v Morristone. Prvý implantát hrudníka vo Veľkej Británii bol vytlačený z kovového prášku na laserovej 3D tlačiarni Renishaw.

Počas tlače sa jemný kovový prášok úplne roztaví a následne sa kladie na seba po vrstvách s hrúbkou od 20 do 100 mikrónov. Mikrón je jedna milióntina metra. Technológia umožňuje vytvárať zložité tvary, ktoré by nebolo možné vyrobiť pomocou tradičných techník, ako je napríklad odlievanie. „Teší nás, že dodávateľom komplexného titánového implantátu sme práve my. Implantát bol vytlačený v meste Miskin blízko Cardiffu, kde máme centrum aditívnej výroby,“ uviedol Chris Pockett, vedúci oddelenia komunikácie spoločnosti Renishaw.

„V bežnom prípade by bol pacient vybavený implantátom z polymetyl metakrylátu (PMMA), ktorý môže byť počas chirurgického zákroku upravovaný len ručne,“ vysvetľuje Peter Llewelyn Evans, manažér Maxillofacial Laboratory Services v Morriston Hospital. „Aditívna 3D výroba nám umožnila ušetriť asi dve hodiny operačného času, pretože implantát mohol byť navrhnutý a vyrobený už pred začatím postupu. Čím kratšia doba zákroku, tým lepšie pre zdravie pacienta.“ 

V prípade Petera Maggsa by navyše konvenčné protézy, ktoré sú vyrobené z biokompatibilného cementu, neposkytovali jeho hrudníku dostatočne silnú oporu. Vďaka titánu sa tiež zvyšuje biokompatibilita implantátu a podobnosť s pôvodnou kostnou štruktúrou, čo sa tiež pozitívne prejavuje na výsledku. Po úspešne zvládnutej liečbe plánuje nemocnica v Morristone zaviesť nový postup aj pri liečbe ďalších pacientov.

Divízia lekárskych a dentálnych produktov spoločnosti Renishaw využíva systémy aditívnej výroby z kovového prášku u celého radu produktov pre oblasť zdravotníctva, vrátane na mieru prispôsobených implantátov pre ústnu, čeľustnú a tvárovú chirurgiu a stomatológiu. 

Viac o produktoch zdravotníckej starostlivosti spoločnosti Renishaw nájdete na: http://www.renishaw.com/healthcare

Ako vyzerá v praxi príprava kraniálneho 3D implantátu individualizovaného pre konkrétneho pacienta
demonštruje video tu: 

aktuálne vydanie zobraziť archív vydaní
aimagazine 2/2019 vyšiel 6.5.2019
PDF číslo na stiahnutie
aimagazine 3/2019 vyjde 1.7.2019
Uzávierka podkladov 18.6.2019
partneri
kalendár podujatí a výstav
najčítanejšie za 7 dní
LEADER press, s.r.o., vydavateľstvo odborných časopisov, Dolné Rudiny 2956/3, 010 01 Žilina
© LEADER press, s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
0.0208 s.