aimagazine
Spolupráca Schaeffler a ABT pri elektrifikácii vozidiel
06. Dec. 2019 | autor: redakcia
Skupina Schaeffler a ABT e-Line GmbH nadviazali strategickú spoluprácu v oblasti elektrifikácie ľahkých úžitkových vozidiel do 3,5 t. ABT e-Line, 100 % dcérska spoločnosť firmy ABT Holding, je ako prémiový partner pre Volkswagen Úžitkové vozidlá poverená plnou elektrifikáciou ľahkých úžitkových vozidiel, ako napríklad modelov T6 a Caddy, a nesie voči zákazníkom zodpovednosť za elektrické hnacie ústrojenstvo vrátane záruky.


Skupina Schaeffler, ktorá od roku 2014 v rámci technologického partnerstva so skupinou ABT vykonáva priekopnícku prácu vo Formule E, prispeje v tomto partnerstve technologickou kompetenciou a pod podmienkou získania neskoršieho schválenia úradom pre hospodársku súťaž aj manažérsku kompetenciu, a bude vyvíjať a dodávať technologické riešenia v oblasti hnacieho ústrojenstva. V úvodnej fáze sa bude Schaeffler zameriavať okrem iného spolu s VW a ABT na projektový manažment od konceptu až po schválenie, ako aj na manažment systémových dodávateľov. Okrem toho Schaeffler disponuje relevantným know-how v oblastiach nákupu, výroby a zaistenia kvality, ktorým prispeje do tejto spolupráce. Už dnes Schaeffler Engineering vyvíja elektronický riadiaci systém pre ABT e-Line pre použitie pri prestavbe ľahkých úžitkových vozidiel VW.

Spolupráca medzi skupinou Schaeffler a ABT e-Line je zameraná na ďalší vývoj elektronického hnacieho ústrojenstva, ako aj na jeho integráciu a montáž do vozidiel, s orientáciou na ľahké úžitkové a špeciálne vozidlá. Ďalším cieľom je vývoj flexibilných mechatronických riešení podvozkov. V strednodobom horizonte skupina Schaeffler vidí potenciál pre ďalšie zákazky, ako aj menšie a stredné série v oblasti ľahkých úžitkových a špeciálnych vozidiel.
Snahy o zníženie emisií v mestskom prostredí sa výrazne koncentrujú na ľahké úžitkové vozidlá najmä  v oblastiach s koncentráciou vnútromestskej dopravy. Okrem toho musia výrobcovia spĺňať regulačné horné hranice emisií osobitne pre segment ľahkých úžitkových vozidiel – započítanie s hodnotami osobných vozidiel nie je možné. Výkonnosť dnešných elektromotorov dokáže medzičasom splniť typické požiadavkové profily pre ľahké úžitkové vozidlá používané vo vnútromestskej doprave.

Tento segment má okrem toho významnú rolu aj pri moderných konceptoch mobility, pretože dopyt v metropolách po čistej, efektívnej a ekonomickej mobilite na celom svete sa výrazne zvyšuje, na čo reagujú poskytovatelia služieb mobility. Práve v oblasti prepravy vrátane prepravy osôb a sektora logistiky existuje značný potenciál pre etablovanie riešení (plne) autonómnej jazdy. 

Klaus Rosenfeld, predseda predstavenstva Schaeffler AG, v tejto súvislosti povedal: „Vychádzajúc zo spoľahlivej a úspešnej spolupráce so skupinou ABT v oblasti Formuly E sme sa rozhodli spoločne sa zaoberať témou elektrifikácie úžitkových vozidiel. Vďaka podnikateľskému prístupu firmy Abt a systémovému chápaniu Schaeffler, ako aj našej výraznej kompetencii v oblastiach hnacieho ústrojenstva a podvozkov sme schopní spoločne vytvoriť niečo nové a rýchlejšie napredovať. Osvedčené  partnerstvo, win-win situácia pre všetkých zúčastnených – inovatívne, s odvahou a veľkým obchodným potenciálom. To má budúcnosť!“

Hans-Jürgen Abt, generálny riaditeľ spoločnosti ABT Sportsline GmbH, dopĺňa: „Schaeffler a ABT spolupracujú už niekoľko rokov s absolútnou dôverou, veľkým zanietením, priekopníckym duchom a najvyššou profesionalitou. Rovnako pristupujeme teraz k tomuto projektu. Pre spoločnosť ABT je spolupráca s Volkswagen Úžitkové vozidlá zahájená pred rokom a pol ambicióznym projektom a som hrdý na to, že čoskoro uvidíme na cestách prvé elektrifikované vozidlá ABT. So spoločnosťou Schaeffler ako strategickým partnerom a jej technickým know-how sme dobre pripravení na nové výzvy v oblasti elektrifikácie.“

aktuálne vydanie zobraziť archív vydaní
ai magazine 4/2020 vyšiel 7.9.2020
PDF číslo na stiahnutie
ai magazine 5/2020 vyjde 3.11.2020
Uzávierka podkladov 19.10.2020
partneri
kalendár podujatí a výstav
najčítanejšie za 7 dní
LEADER press, s.r.o., vydavateľstvo odborných časopisov, Dolné Rudiny 2956/3, 010 01 Žilina
© LEADER press, s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
0.1569 s.