Články
Seminár Pokročilé technológie obrábania
04. Feb. 2019 | autor: redakcia
Spoločnosť DMG MORI v spolupráci s partnerskými firmami Tungaloy, Haimer a Strojníckou fakultou Technickej univerzity (Sjf TUKE) v Košiciach usporiadala v polovici novembra dvojdňový seminár Pokročilé technológie frézovania. Počas prvého dňa – 14. novembra – sa krátkych prednášok a praktických prezentácií strojov v Prototypovom a inovačnom centre SjF TUKE zúčastnila stovka stredoškolákov a 50 vysokoškolských študentov strojariny. O deň neskôr sa mierne modifikovaného programu seminára, zostaveného predovšetkým odborníkmi z praxe, zúčastnilo približne 50 zástupcov výrobných firiem.
Ako v úvode druhého dňa seminára uviedol prodekan pre pedagogickú činnosť a informatiku SjF TUKE Ján Kráľ, hoci sa Strojnícka fakulta TUKE borí s klesajúcim záujmom študentov – rovnako ako iné technické odbory aj na ďalších slovenských vysokých školách – úroveň štúdia v Košiciach držia na vysokej úrovni. Vypovedajú o tom nielen dosahované výsledky v domácich a medzinárodných súťažiach, ale aj fakt, že po absolventoch školy je na trhu práce obrovský dopyt. Pripomenul, že SjF TUKE disponuje vyspelým technologickým vybavením vo svojich laboratóriách a v Prototypovom a inovačnom centre . „Vďaka tomu sa môžu študenti pod vedením pedagógov zapájať do živých projektov z praxe, tvoriť, a teda nerobiť len práce ,do šuflíka´. To je jedna z ciest, ktorá študentov zaujíma a motivuje ich,“ zdôraznil prodekan Kráľ. Práve v tejto súvislosti je úzka spolupráca univerzity s firmami veľmi cenná.
DMG MORI, Tungaloy, Haimer
Riaditeľ DMG MORI Czech Jiří Marek v rámci firemných prezentácií predstavil pobočku japonsko-nemeckého výrobcu DMG Mori, ktorá v ČR a SR predáva ročne 150 až 170 strojov pre obrábanie, sústruženie, frézovanie či oblasť aditívnej výroby v objeme 45 až 50 miliónov eur. Možnosti konkrétnych druhov strojov DMG MORI v oblasti sústruženia predstavil produktový manažér spoločnosti Miroslav Prajer.
Japonský výrobca nástrojov – spoločnosť Tungaloy vznikla v roku 1929, budúci rok si teda pripomína svoje 90. výročie. Pobočka Tungaloy v Brne, pôsobí na českom a slovenskom trhu od roku 2007 a ako informoval Petr Galuška, konateľ Tungaloy Czech, s.r.o., začiatkom budúceho roka do jej tímu pribudne nový kolega z Prešova, ktorý sa bude starať práve o východné Slovensko.
Hoci Tungaloy patrí do zoskupenia IMC Group spolu s firmami ISCAR a Teagutec, má vlastný vývoj nástrojov, či už v oblasti geometrií alebo povlakov. To umožňuje firme produktovo sa odlíšiť od konkurencie a špecializovať sa aj na netypické aplikácie. Práve na osobitosti portfólia sa P. Galuška zameral vo svojej prezentácii.
Úlohu kvalitného upínania v produktivite obrábania predstavil vo svojej prezentácii Pavel Beniš z nemeckej spoločnosti Haimer. „Až 50 percent celkových nákladov na obrábanie predstavuje čas procesu obrábania. Práve tu sú teda najväčšie možnosti úspor,“ zdôrazňuje P. Beniš a dodáva, že v kontexte: stroj – nástroj – obrobok je efektívne upnutie mimoriadne dôležité, keďže eliminuje časy potrebné na opätovné a opakované upínanie. Pozornosť tiež upriamil na vyvažovanie samotných nástrojov a vyvažovanie nástrojov spolu s upínačom, ktoré je na Slovensku a Česku v porovnaní s Nemeckom často podceňované. Pritom práve pri obrábacích operáciách vykonávaným vo vysokých otáčkach (súčasné moderné stroje) sa miera nevyváženosti môže veľmi negatívne podrážať na kvalite výroby.