aimagazine
Digitalizácia nákupov vedie k úsporám
02. Jul. 2019 | autor: redakcia
Digitalizácia, automatizovaná výroba, logistika a infraštruktúra založené na inteligentných systémoch a aplikáciách – to všetko sú témy a oblasti, ktoré sú v súčasnej dobe v centre diania veľkej hospodárskej zmeny s názvom Priemysel 4.0. Súčasťou práve prebiehajúcich zmien je tiež stále častejšie využívanie tzv. e-Procurementu, čo je riešenie na zefektívnenie nákupného procesu a zníženie transakčných nákladov.
E-Procurement sa postupom času stáva ideálnym riešením moderného digitálneho obchodu a elektronického nakupovania v rôznych priemyselných odvetviach. Veľké a dlhoročné skúsenosti s digitalizáciou a zjednodušovaním nákupného procesu má spoločnosť Manutan, ktorá spolupracuje s poprednými svetovými spoločnosťami nielen z automobilového, ale tiež zo strojárskeho alebo hutného priemyslu.  

„V e-commerce službách pre B2B segment je trendom posledných rokov digitalizácia a znižovanie nákladov, napríklad prostredníctvom tzv. e-Procurement riešení, ktoré optimalizujú, zjednodušujú a zefektívňujú proces elektronického nakupovania napríklad prostredníctvom prepojenia nášho e-shopu s nákupným systémom zákazníka,“ hovorí riaditeľ MANUTAN Slovakia, s.r.o. Tomáš Střelský a dodáva: „Hlavne nákupy režijného (nepriameho) materiálu, ktoré nie sú priamo spojené s odborom podnikania našich zákazníkov, síce znamenajú pre firmu len asi 5 % celkového objemu nákupu, ale tvoria až 60 % objemu objednávok, čo je obrovská administratívna záťaž.“



E-Procurement riešenie na mieru
E-Procurement riešenie spoločnosti Manutan zjednodušuje proces fakturácie a integrácie všetkých dodávateľov, pomáha s internými schvaľovacími procesmi, umožňuje výber a zaradenie len vybraných kategórií a udržiava objednávky so zmluvnými cenami. Zo strany zákazníka nie sú nutné žiadne aktualizácie systému. Objednávky sú automaticky transferované do ERP systému zákazníka. 

Z výsledkov prieskumu medzi 500 významnými zákazníkmi skupiny Manutan vyplynulo, že asi štvrtina veľkých podnikov síce zaviedla nejaký typ riešenia z oblasti e-Procurementu, avšak tieto riešenia sú využívané len asi v 50 % nákupných prípadov. „Práve v týchto prípadoch firmy stále ešte generujú zbytočné interné náklady, ktoré sa dajú vnímať ako finančné straty. Digitalizácia pritom umožňuje tieto transakčné náklady výrazne znížiť,“ dodáva Tomáš Střelský. 

Popredný európsky dodávateľ
Manutan Slovensko ponúka produkty a riešenia nielen pre výrobu, sklady, dielňu alebo kancelárie, ale tiež v oblasti BOZP a PO, hygieny a upratovania alebo obalov a obalovej techniky. V e-shope má 40 000 produktov od 250 dodávateľov vrátane vlastnej privátnej značky Manutan. Zákazníkom ponúka napríklad 3D vizualizáciu projektu zdarma, 10-ročnú záruku na vybraný sortiment alebo dopravu do druhého dňa. 



Slovenský Manutan patrí do francúzskeho holdingu Manutan International, ktorý zamestnáva 2 200 ľudí a pôsobí v 17 európskych krajinách. Skupina v Európe využíva asi 190 000 m2 skladovacích plôch, v ponuke má 400 000 produktov od 1 850 dodávateľov. Vlani dosiahla celá skupina obrat 741 mil. eur. 
Tip: Ako vybrať kancelársku stoličku?
Jedným zo základných kritérií pre výber je dĺžka sedenia za deň. V prípade krátkej doby sedenia približne do 4 hodín denne príliš nezáleží na zvolenej mechanike a je možné zvoliť takmer akékoľvek zariadenie (permanentné, hojdacie, synchrónne alebo asynchrónne). Výnimkou sú ľudia so zdravotnými problémami, ktorí by mali uvažovať o stoličke so synchrónnou mechanikou alebo priamo o zdravotnej stoličke. 
Pri dlhšej dobe sedenia (4 až 12 hodín) je ideálne zvoliť synchrónnu mechaniku. Vhodné sú tiež hojdacie alebo asynchrónne mechaniky. Ak má človek dostatok zdravého pohybu a nie je dlhú dobu v rovnakej pozícii, môže si vybrať aj mechaniku permanentnú.
Pri nepretržitej prevádzke (viac ako 12 hodín denne) je takmer nevyhnutnosťou zvoliť synchrónnu mechaniku, kde sa uhol náklonu operadla a sedadla mení súčasne, aby zabezpečil čo najlepšiu ergonómiu sedenia (správne držanie chrbtice). Tiež je možné nastaviť silu prítlaku a výšku sedenia. 
Pri asynchrónnej mechanike sa sklon operadla a sedadla nastavuje nezávisle na sebe a takáto stolička sa obvykle ovláda pomocou troch pák. Hojdacia mechanika sa využíva u stoličiek, kde operadlo a sedadlo tvorí škrupinu a ich uhol sa preto nemení. Komfort sedenia zvyšuje bod otáčania, ktorý sa môže posunúť výrazne dopredu. Pri permanentnej mechanike ovplyvňuje užívateľ len náklon operadla voči sedadlu. Jednoznačnou výhodou tejto mechaniky je obstarávacia cena.

Kontakt:
MANUTAN Slovakia, s.r.o.
Obchodná 507/2
Bratislava - Staré Mesto 811 06 
Tel.: 02/436 343 06


aktuálne vydanie zobraziť archív vydaní
ai magazine 3/2023 vyšiel 6.7.2023
PDF číslo na stiahnutie
ai magazine 4/2023 vyjde 8.9.2023
Uzávierka podkladov 24.8.2023
partneri
LEADER press, s.r.o., vydavateľstvo odborných časopisov, Dolné Rudiny 2956/3, 010 01 Žilina
© LEADER press, s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
0.0117 s.