aimagazine
Plasty v čase koronavírusu
27. May. 2020 | autor: Juraj Majerský
Počas minulého roka vrcholila kampaň, ktorá ukazovala plasty v tom najhoršom svetle, ako niečo, čo nám zamoruje planétu odpadom. Povedzme si pravdu, plasty samé od seba Zem neznečisťujú. Znečisťujeme si ju nimi my, ľudia. Preto by väčšina iniciatív mala byť zameraná na osvetu a správne narábanie s plastami po skončení ich životnosti. Dianie vo svete sa však od začiatku roka 2020 prudko zmenilo...


Všimli sme si to všetci. Po strohých správach z decembra 2019, že sa v nejakej, nám neznámej provincii v Číne vyskytla dajaká divná choroba, ktorá sa na ľudí preniesla pravdepodobne na trhovisku z netopierov určených na konzumáciu, sa znenazdajky táto choroba objavila aj u nás v Európe a medzi poslednými aj na Slovensku. V ten moment akoby všetci zabudli na ostatné problémy sveta, vrátane plastov. 

Plasty, späť na scénu!
Od okamihu vyhlásenia mimoriadneho stavu a zavedení opatrení proti šíreniu vírusu SARS-CoV-2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) a choroby COVID-19 (Corona virus disease -19), ktorú vírus spôsobuje, veľa ľudí stratilo plasty zo zreteľa. Najdôležitejšie je predsa zachraňovať životy. A, paradoxne, presne tu sa plasty na scénu vrátili. Vrátili sa z dôvodu, aby nás chránili. Určite ste si všimli, že sa v obchodoch zvýšila spotreba plastových vreciek na potraviny, pred vstupom vám pracovník obchodu ponúkne plastové rukavice, reštaurácie, ktoré môžu jedlo iba vydávať alebo rozvážať, tak robia väčšinou v plastových obaloch. Záchranárom pomáhajú plastové štíty na tvár, respirátory, cez ktoré dýchajú, sú vyrobené z plastov, obleky v ktorých chodia zdravotníci, sú takisto vyrobené z plastov a to ani nespomínam to množstvo ďalšieho plastového zdravotníckeho materiálu, ako sú striekačky a podobne. Opäť sa raz ukázala výhoda plastov a to, že dokážu lacno a rýchlo ochrániť nielen nás, ale aj potraviny pred kontaktom s potencionálne kontaminovanými povrchmi, či vzduchom, v ktorom sa nachádza vírusu. 



Vlna solidarity a pomoci
Výroby firiem zameraných na medicínsky priemysel sa rozbehli na plné obrátky. Jednou z hlavných tém sú pľúcne ventilácie. Tie sa rozhodli ako náhradný program vyrábať mnohé firmy, vrátane automobiliek. Slovensko má veľké šťastie, že u nás existuje spoločnosť, ktorá pľúcne ventilácie vyrába. Iný, nedostatkový tovar si ľudia začali vyrábať sami. Kto mal chuť, čas, materiál a vedomosti, vrhol sa na výrobu rúšok nielen pre seba, ale aj pre rodinu či pre zdravotníkov v nemocniciach. No našli sa aj výrobky, ktoré bežná domáca gazdinka, či majster nedokázali vyrobiť, ale vďaka rozvoju plastov a technológií na ich výrobu sa začali vyrábať vo veľkých množstvách. Pekným príkladom sú držiaky na priehľadné ochranné štíty pre zdravotníkov. Začali ich vyrábať stredné, či vysoké školy, vývojové centrá, jednotlivci, ale aj firmy, ktoré majú 3D tlačiarne na plast. Je veľmi zaujímavé, ako sa zdvihla vlna solidarity, ľudia sú ochotní pomôcť a mňa teší, že sa ukazuje dobrá stránka ľudí, ale aj plastov.



Nezabudnúť na starý problém
Aby to ale nebolo všetko len optimistické, so zvýšením používania plastov prichádza opäť starý problém. Ľudia ich pohadzujú kade tade, namiesto toho, aby ich odhodili do nádoby na to určenej. A tak nám plastové rukavice či vrecká odhodené pri obchode začínajú poletovať po mestách a dedinách a plasty sa opäť ukazujú v zlom svetle. Vlastne nie plasty, ale ľudia. 
Preto prosím, používajte plast s rozumom a keď jeho životný cyklus pre vás skončí, umiestnite ho tam, kam patrí. Do odpadovej nádoby určenej na plasty, alebo aspoň do komunálneho odpadu, keď už nemáte inú možnosť. Nechceme predsa, aby nám po skončení tejto pandémie zostala okrem ekonomických problémov aj krajina zamorená ďalšími plastami.

aktuálne vydanie zobraziť archív vydaní
ai magazine 3/2023 vyšiel 6.7.2023
PDF číslo na stiahnutie
ai magazine 4/2023 vyjde 8.9.2023
Uzávierka podkladov 24.8.2023
partneri
LEADER press, s.r.o., vydavateľstvo odborných časopisov, Dolné Rudiny 2956/3, 010 01 Žilina
© LEADER press, s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
0.0325 s.